1978 İzmir doğumlu, Bilge Kınam, lisans derecesini Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi, Grafik Tasarım Bölümü’nden 2000 yılında, Yüksek Lisansını 2010’da Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Enstitüsü Grafik Ana Sanat Dalı’nda almıştır. Sanatta Yeterliliğini Anadolu Üniversitesi, Güzel Sanatlar Enstitüsü Grafik Ana Sanat dalında  2015 yılında tamamlamıştır.

Yüksek Lisans Erasmus staj bursu ile Almanya Aachen’da Santex Moden’de grafik tasarımcı olarak görev almıştır. 2004 ile 2005 yılları arasında Avrupa Birliği Eylem 2 projesi kapsamında Galler’de Plas Lluest Daily Centre’da zihinsel engelli bireyler ile bir sosyal sorumluluk çalışmasında gönüllü olarak yer almış ve bu süre içinde University of Aberystwyth’de landart, baskı ve desen dersleri almıştır. 2000 yılından itibaren çeşitli reklam ajansı ve tasarım ofislerinde grafik tasarımcı olarak, 2006 ile 2009 yılları arasında İzmir Ekonomi Üniversitesinde, Grafik Tasarım Bölümünde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. Ulusal ve uluslararası sergilerde tasarım çalışmaları sergilenmiştir ve afiş tasarımı ve animasyon alanında ödülleri bulunmaktadır. Kınam, deneysel tipografi, fotoğraf, hareketli video grafik ve sosyal sorumluluk alanlarında tasarım çalışmaları üretmektedir. Kınam, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel İletişim Tasarım Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

Born in Izmir, in 1978. In 2000, Kınam received her BA from Faculty of Fine Arts, Design and Architecture, Graphic Design at Bilkent University in 2000. She completed her MFA from Dokuz Eylul University, Institude of Fine Arts, Graphic Design in 2008. Bilge Kınam received her Proficiency in Arts degree in Graphic Design in 2015 at Anadolu University.

During her master’s she worked as a designer in Santex Moden in Aachen Germany with Erasmus Tranning Programme. She volunteered for EVS Action 2 project and worked at Plas Lluest Daily Centre with mentally disabled people for 12 months in Aberystwyth, Wales. At that time, she took Land Art, Printmaking and Life drawing courses at the University of Aberystwyth. Since 2000 she has worked as a graphic designer and art director in advertising agencies and between 2006 – 2009 she worked as a part time lecturer at graphic design department, İzmir University of Economics.

Kınam’s works have been shown in national and international exhibition and she holds awards from poster exhibitions. Her field of study is graphic design, with a focus on multidisciplinary art & design works, experimental graphic design and typography, sustainable design and socially responsible design. Currently she has been working as an assistant professor in the Department of Visual Communication Design at Eskişehir Osmangazi University Faculty of Art and Design.